Open boek met Heske ten Cate en Laurie Cluitmans
Op 2 september gaan we met Heske ten Cate en Laurie Cluitmans in gesprek over moederschap. Een onderwerp dat vaak als vanzelfsprekend wordt beschouwd, maar nauw verweven is met maatschappelijke verwachtingen, ideeën over zorg en emancipatie.
Nog altijd heersen stereotype en eenzijdige ideeën over moederschap. Zo wordt van moeders vaak verwacht dat zij zorgzaam, geduldig en altijd beschikbaar zijn, terwijl ambitie, twijfel of spijt nog altijd lastig bespreekbaar kunnen zijn. Wat zeggen de verhalen die we over moederschap vertellen over hoe we kijken naar 'goede' en 'slechte' moeders, en alles daartussenin? En hoe kijken we naar vrouwen die niet weten of ze wel moeder willen worden? Is er ruimte voor twijfel, of om af te wijken van de norm?
Op 2 september gaan we hierover in gesprek met Laurie Cluitmans en Heske ten Cate. In 2025 cureerden zij samen de tentoonstelling Good Mom/Bad Mom in het Centraal Museum Utrecht en stelden zij de publicatie Mothering Myths: An ABC on Art, Birth and Care samen. Tijdens hun onderzoek merkten zij op dat moederschap binnen de kunsten vaak een onderbelicht onderwerp is. Met zowel de tentoonstelling als de publicatie probeerden zij dit discours open te breken door bestaande ideeën over zorg, gender, verwantschap en samenleven te bevragen en ruimte te maken voor nieuwe perspectieven.
Laurie Cluitmans is directeur van Nest in Den Haag en Heske ten Cate is conservator hedendaagse kunst bij het Amsterdam Museum.
Wat kun je verwachten?
Open Boek is een programmareeks in de Centrale Bibliotheek waarin we in gesprek gaan over maatschappelijke thema's en de tijdsgeest waarin we leven. Met ruimte voor alles waar we het normaal nét iets te weinig over hebben. Aan de hand van fragmenten uit literatuur, poëzie en essays delen spraakmakende gasten hun blik op thema's als ouderschap, lichamelijkheid en identiteit.
Verwacht geen college, maar een goed gesprek waar je naar kunt luisteren én aan kunt deelnemen. Er is ruimte om te reflecteren, vragen te stellen en met elkaar in gesprek te gaan. Vooraf ontvang je een hand-out met alle fragmenten, zodat je thuis verder kunt lezen, kunt terugdenken of juist nieuwe vragen kunt laten ontstaan.